- Loyal
- SAKB8F
SAKB8F Bearing | Loyal
| SAKB8F interchange SKF SAKB8F | |
| SAKB8F cross reference SKF SAKB8F | |
| SAKB8F Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SAKB8F |
| d | 8 mm |
| h | 42 mm |
| B | 12 mm |
| dk | 15,8 mm |
| Angle | 14 ° |
| C1 max | 9 mm |
| Weight | 0,035 Kg |
| d2 max. | 25 mm |
| l1 min. | 25 mm |
| l2 max. | 56 mm |
| r1 min. | 0,3 mm |
| Thread (G) | M8 Tolerance 6g |
| Bearing number | SAKB8F |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,1 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



SAKB8F PDF download