- Loyal
- SAKB6F
SAKB6F Bearing | Loyal
| SAKB6F interchange SKF SAKB6F | |
| SAKB6F cross reference SKF SAKB6F | |
| SAKB6F Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SAKB6F |
| d | 6 mm |
| h | 36 mm |
| B | 9 mm |
| dk | 12,7 mm |
| Angle | 13 ° |
| C1 max | 6,75 mm |
| Weight | 0,021 Kg |
| d2 max. | 21 mm |
| l1 min. | 21 mm |
| l2 max. | 48 mm |
| r1 min. | 0,3 mm |
| Thread (G) | M6 Tolerance 6g |
| Bearing number | SAKB6F |
| Bore Diameter (mm) | 6 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,25 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



SAKB6F PDF download