- Loyal
- SAKB20F
SAKB20F Bearing | Loyal
| SAKB20F interchange SKF SAKB20F | |
| SAKB20F cross reference SKF SAKB20F | |
| SAKB20F Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SAKB20F |
| d | 20 mm |
| h | 78 mm |
| B | 25 mm |
| dk | 34,9 mm |
| Angle | 14 ° |
| C1 max | 18 mm |
| Weight | 0,37 Kg |
| d2 max. | 51 mm |
| l1 min. | 45 mm |
| l2 max. | 106 mm |
| r1 min. | 0,3 mm |
| Thread (G) | M20x1,5 Tolerance 6g |
| Bearing number | SAKB20F |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Basic dynamic load rating (C) | 31 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



SAKB20F PDF download