- Loyal
- 24064 EK30W33+AOH24064
24064 EK30W33+AOH24064 Bearing | Loyal
| 24064 EK30W33+AOH24064 interchange ISB 24064 EK30W33+AOH24064 | |
| 24064 EK30W33+AOH24064 cross reference ISB 24064 EK30W33+AOH24064 | |
| 24064 EK30W33+AOH24064 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 24064 EK30W33+AOH24064 |
| D | 480 mm |
| d | 300 mm |
| B | 160 mm |
| C | 160 mm |
| K | 7,5 mm |
| Weight | 115 Kg |
| Size (mm) | 300x480x160 |
| Width (mm) | 160 |
| Bearing number | 24064 EK30W33+AOH24064 |
| Bore Diameter (mm) | 300 |
| Outer Diameter (mm) | 480 |
| (Grease) Lubrication Speed | 918 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 2793 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4998 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



24064 EK30W33+AOH24064 PDF download