- Loyal
- 306708 D
306708 D Bearing | Loyal
| 306708 D interchange SKF 306708 D | |
| 306708 D cross reference SKF 306708 D | |
| 306708 D Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 306708 D |
| D | 920 mm |
| d | 650 mm |
| B | 118 mm |
| h | 32 mm |
| b | 20.5 mm |
| Size (mm) | 920x650x118 |
| Width (mm) | 118 |
| Mass bearing | 250 kg |
| r0 | 3 mm |
| r0 | 3 mm |
| d1 | 737 mm |
| D1 | 830 mm |
| Limiting speed | 1000 r/min |
| Bearing number | 306708 D |
| Reference speed | 1200 r/min |
| ra max. | 5 mm |
| Da max. | 897 mm |
| da min. | 673 mm |
| Bore Diameter (mm) | 920 |
| Outer Diameter (mm) | 650 |
| da - min. | 673 mm |
| Da - max. | 897 mm |
| ra - max. | 5 mm |
| r1,2 min. | 6 mm |
| D1 ≈ | 830.8 mm |
| d1 ≈ | 737 mm |
| r1,2 - min. | 6 mm |
| Basic dynamic load rating C | 780 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 780 kN |
| Fatigue load limit Pu | 26 kN |
| Calculation factor kr | 0.02 |
| Calculation factor f0 | 16.5 |
| Calculation factor - f0 | 16 |
| Calculation factor - kr | 0.02 |
| Fatigue load limit - Pu | 26 kN |
| Basic static load rating C0 | 1730 kN |
| Basic static load rating - C0 | 1730 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



306708 D PDF download