- Loyal
- 51212
51212 Bearing | Loyal
| 51212 interchange FAG 51212 | |
| 51212 cross reference FAG 51212 | |
| 51212 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 51212 |
| m | 0,649 kg / Weight |
| A | 0,12 / Factor min. load |
| d | 60 mm |
| D | 95 mm |
| T | 26 mm |
| Size (mm) | 60x95x26 |
| Width (mm) | 26 |
| d1 | 95 mm |
| nG | 4200 1/min / Limiting speed |
| D1 | 62 mm |
| Ca | 62000 N / Dynamic load rating (axial) |
| C0a | 140000 N / Static load rating (axial) |
| Bearing number | 51212 |
| Cua | 6200 N / Fatigue limit load, axial |
| rmin | 1 mm |
| ra max | 1 mm |
| da min | 81 mm |
| Da max | 74 mm |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 95 |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



51212 PDF download