- Loyal
- M274149/M274110
M274149/M274110 Bearing | Loyal
| M274149/M274110 interchange Timken M274149/M274110 | |
| M274149/M274110 cross reference Timken M274149/M274110 | |
| M274149/M274110 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | M274149/M274110 |
| C | 106,362 mm |
| R | 6,3 mm |
| d | 501,65 mm |
| D | 711,2 mm |
| T | 136,525 mm |
| B | 136,525 mm |
| r | 6,3 mm |
| Db | 663 mm |
| da | 534 mm |
| db | 540 mm |
| Da | 678 mm |
| a - | 10,7 mm |
| Size (mm) | 501.65x711.2x136.525 |
| Width (mm) | 136,525 |
| Factor (K) | 1,76 |
| Factor (G1) | 9019,6 |
| Factor (Cg) | 0,0924 |
| Factor (G2) | 560,7 |
| Bearing number | M274149/M274110 |
| Bore Diameter (mm) | 501,65 |
| Outer Diameter (mm) | 711,2 |
| Calculation factor (e) | 0,33 |
| Basic static load rating (C0) | 8070 kN |
| Basic dynamic load rating (C1) | 3460 kN |
| Basic dynamic load rating (C90) | 898 |
| Basic dynamic load rating (Ca90) | 511 |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



M274149/M274110 PDF download