- Loyal
- BCH1312
BCH1312 Bearing | Loyal
| BCH1312 interchange INA BCH1312 | |
| BCH1312 cross reference INA BCH1312 | |
| BCH1312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BCH1312 |
| D | 28,575 mm |
| C | 19,05 mm |
| m | 30 g / Weight |
| Size (mm) | 20.638x28.575x19.05 |
| Width (mm) | 19,05 |
| Fw | 20,638 mm |
| Cr | 19200 N / Dynamic load rating (radial) |
| nG | 13600 1/min / Limiting speed |
| Bearing number | BCH1312 |
| C0r | 26500 N / Static load rating (radial) |
| Bore Diameter (mm) | 20,638 |
| Outer Diameter (mm) | 28,575 |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



BCH1312 PDF download