- Loyal
- 0-4
0-4 Bearing | Loyal
| 0-4 interchange FBJ 0-4 | |
| 0-4 cross reference FBJ 0-4 | |
| 0-4 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 0-4 |
| D | 32,544 mm |
| d | 12,7 mm |
| T | 15,875 mm |
| d1 | 13,097 mm |
| D1 | 31,75 mm |
| r min. | 0,8 mm |
| Weight | 0,077 Kg |
| Size (mm) | 12.7x32.544x15.875 |
| Width (mm) | 15,875 |
| Bearing number | 0-4 |
| Bore Diameter (mm) | 12,7 |
| Outer Diameter (mm) | 32,544 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 18,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 25,1 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



0-4 PDF download