- Loyal
- UCTU313-700
UCTU313-700 Bearing | Loyal
| UCTU313-700 interchange FYH UCTU313-700 | |
| UCTU313-700 cross reference FYH UCTU313-700 | |
| UCTU313-700 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCTU313-700 |
| J | 1080 mm |
| d | 65 mm |
| B | 75 mm |
| H | 145 mm |
| L | 1140 mm |
| N | 22 mm |
| S | 30 mm |
| T | 700 mm |
| T1 | 190 mm |
| H1 | 55 mm |
| H2 | 285 mm |
| Weight | 46 Kg |
| Bolt (G) | M18 |
| Width (mm) | 75 |
| Bearing number | UCTU313-700 |
| Bore Diameter (mm) | 65 |
| Basic dynamic load rating (C) | 92,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 59,9 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



UCTU313-700 PDF download