- Loyal
- UCTU313-600
UCTU313-600 Bearing | Loyal
| UCTU313-600 interchange KOYO UCTU313-600 | |
| UCTU313-600 cross reference KOYO UCTU313-600 | |
| UCTU313-600 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCTU313-600 |
| J | 980 mm |
| d | 65 mm |
| B | 75 mm |
| H | 145 mm |
| L | 1040 mm |
| N | 22 mm |
| S | 30 mm |
| T | 600 mm |
| T1 | 190 mm |
| H1 | 55 mm |
| H2 | 285 mm |
| Weight | 43 Kg |
| Bolt (G) | M18 |
| Width (mm) | 75 |
| Bearing number | UCTU313-600 |
| Bore Diameter (mm) | 65 |
| Basic dynamic load rating (C) | 92,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 59,9 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



UCTU313-600 PDF download