- Loyal
- 24072CW33MB
24072CW33MB Bearing | Loyal
| 24072CW33MB interchange PSL 24072CW33MB | |
| 24072CW33MB cross reference PSL 24072CW33MB | |
| 24072CW33MB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 24072CW33MB |
| D | 540 mm |
| d | 360 mm |
| B | 180 mm |
| C | 180 mm |
| Da min | 478 mm |
| Weight | 154 Kg |
| r min. | 5 mm |
| Da max. | 518 mm |
| ra max. | 4 mm |
| da min. | 382 mm |
| Size (mm) | 360x540x180 |
| Width (mm) | 180 |
| Bearing number | 24072CW33MB |
| Bore Diameter (mm) | 360 |
| Outer Diameter (mm) | 540 |
| Calculation factor (e) | 0,32 |
| (Oil) Lubrication Speed | 600 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 2,1 |
| Calculation factor (Y1) | 2,13 |
| (Grease) Lubrication Speed | 470 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 3040 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6430 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



24072CW33MB PDF download