- Loyal
- SALA40ES-2RS
SALA40ES-2RS Bearing | Loyal
| SALA40ES-2RS interchange SKF SALA40ES-2RS | |
| SALA40ES-2RS cross reference SKF SALA40ES-2RS | |
| SALA40ES-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SALA40ES-2RS |
| d | 40 mm |
| h | 150 mm |
| B | 28 mm |
| d2 | 94 mm |
| dk | 53 mm |
| C1 | 24 mm |
| Angle | 6 ° |
| Weight | 1,85 Kg |
| l1 min. | 86 mm |
| l2 max. | 199 mm |
| l7 min. | 46 mm |
| r1 min. | 0,6 mm |
| Thread (G) | M39x3 Tolerance 6g |
| Bearing number | SALA40ES-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Basic dynamic load rating (C) | 100 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



SALA40ES-2RS PDF download