- Loyal
- S2210
S2210 Bearing | Loyal
| S2210 interchange ZEN S2210 | |
| S2210 cross reference ZEN S2210 | |
| S2210 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | S2210 |
| D | 90 mm |
| d | 50 mm |
| B | 23 mm |
| C | 23 mm |
| Weight | 0,59 Kg |
| Size (mm) | 50x90x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | S2210 |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| (Grease) Lubrication Speed | 6300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 18,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 11,5 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



S2210 PDF download