- Loyal
- S2208-2RS
S2208-2RS Bearing | Loyal
| S2208-2RS interchange ZEN S2208-2RS | |
| S2208-2RS cross reference ZEN S2208-2RS | |
| S2208-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | S2208-2RS |
| D | 80 mm |
| d | 40 mm |
| B | 23 mm |
| C | 23 mm |
| Weight | 0,505 Kg |
| Size (mm) | 40x80x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | S2208-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 80 |
| Basic dynamic load rating (C) | 17,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 9,65 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



S2208-2RS PDF download