- Loyal
- S2206-2RS
S2206-2RS Bearing | Loyal
| S2206-2RS interchange ZEN S2206-2RS | |
| S2206-2RS cross reference ZEN S2206-2RS | |
| S2206-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | S2206-2RS |
| D | 62 mm |
| d | 30 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| Weight | 0,26 Kg |
| Size (mm) | 30x62x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | S2206-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6,8 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



S2206-2RS PDF download