- Loyal
- 0-19
0-19 Bearing | Loyal
| 0-19 interchange FBJ 0-19 | |
| 0-19 cross reference FBJ 0-19 | |
| 0-19 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 0-19 |
| D | 91,281 mm |
| d | 60,325 mm |
| T | 25,4 mm |
| d1 | 61,119 mm |
| D1 | 90,488 mm |
| r min. | 2,4 mm |
| Weight | 0,59 Kg |
| Size (mm) | 60.325x91.281x25.4 |
| Width (mm) | 25,4 |
| Bearing number | 0-19 |
| Bore Diameter (mm) | 60,325 |
| Outer Diameter (mm) | 91,281 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 58 kN |
| Basic static load rating (C0) | 145 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



0-19 PDF download