- Loyal
- S2204-2RS
S2204-2RS Bearing | Loyal
| S2204-2RS interchange ZEN S2204-2RS | |
| S2204-2RS cross reference ZEN S2204-2RS | |
| S2204-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | S2204-2RS |
| D | 47 mm |
| d | 20 mm |
| B | 18 mm |
| C | 18 mm |
| Weight | 0,14 Kg |
| Size (mm) | 20x47x18 |
| Width (mm) | 18 |
| Bearing number | S2204-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 47 |
| Basic dynamic load rating (C) | 9,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,95 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



S2204-2RS PDF download