- Loyal
- NANF212-38
NANF212-38 Bearing | Loyal
| NANF212-38 interchange FYH NANF212-38 | |
| NANF212-38 cross reference FYH NANF212-38 | |
| NANF212-38 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NANF212-38 |
| d | 60,325 mm |
| A | 55 mm |
| J | 143 mm |
| L | 175 mm |
| N | 17 mm |
| S | 31 mm |
| A0 | 82,8 mm |
| A1 | 21 mm |
| B1 | 77,8 mm |
| A2 | 36 mm |
| Weight | 4,9 Kg |
| Bolt (G) | 19,05 |
| Bearing number | NANF212-38 |
| Bore Diameter (mm) | 60,325 |
| Basic dynamic load rating (C) | 52,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 36,2 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



NANF212-38 PDF download