- Loyal
- NANF212
NANF212 Bearing | Loyal
| NANF212 interchange FYH NANF212 | |
| NANF212 cross reference FYH NANF212 | |
| NANF212 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NANF212 |
| d | 60 mm |
| A | 55 mm |
| J | 143 mm |
| L | 175 mm |
| N | 17 mm |
| S | 31 mm |
| A0 | 82,8 mm |
| A1 | 21 mm |
| B1 | 77,8 mm |
| A2 | 36 mm |
| Weight | 4,9 Kg |
| Bolt (G) | 19,05 |
| Category | Mounted Units & Inserts |
| Inventory | 0.0 |
| Product Group | M06110 |
| Bearing number | NANF212 |
| Manufacturer Name | FYH BEARING UNITS |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Basic static load rating (C0) | 36,2 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 52,4 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



NANF212 PDF download