- Loyal
- S2202
S2202 Bearing | Loyal
| S2202 interchange ZEN S2202 | |
| S2202 cross reference ZEN S2202 | |
| S2202 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | S2202 |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 14 mm |
| C | 14 mm |
| Weight | 0,06 Kg |
| Size (mm) | 15x35x14 |
| Width (mm) | 14 |
| Bearing number | S2202 |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| (Grease) Lubrication Speed | 18000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2,19 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



S2202 PDF download