- Loyal
- 120TP151
120TP151 Bearing | Loyal
| 120TP151 interchange Timken 120TP151 | |
| 120TP151 cross reference Timken 120TP151 | |
| 120TP151 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 120TP151 |
| D | 457,2 mm |
| d | 304,8 mm |
| T | 95,25 mm |
| E | 323,8 mm |
| H | 438,2 mm |
| T1 | 26,19 mm |
| d1 | 307,18 mm |
| D1 | 454,82 mm |
| r max | 6,4 mm |
| Size (mm) | 304.8x457.2x95.25 |
| Width (mm) | 95,25 |
| Bearing number | 120TP151 |
| Bore Diameter (mm) | 304,8 |
| Outer Diameter (mm) | 457,2 |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



120TP151 PDF download