- Loyal
- 51206 V/HR11Q1
51206 V/HR11Q1 Bearing | Loyal
| 51206 V/HR11Q1 interchange SKF 51206 V/HR11Q1 | |
| 51206 V/HR11Q1 cross reference SKF 51206 V/HR11Q1 | |
| 51206 V/HR11Q1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 51206 V/HR11Q1 |
| D | 60 mm |
| d | 30 mm |
| H | 16 mm |
| Size (mm) | 60x30x16 |
| Width (mm) | 16 |
| d1 | 51 mm |
| D1 | 41 mm |
| Bearing number | 51206 V/HR11Q1 |
| Limiting speed | 375 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 30 |
| r1 - min. | 1 mm |
| r3 - min. | 1 mm |
| Basic dynamic load rating - C | 1 kN |
| Basic static load rating - C0 | 0.82 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



51206 V/HR11Q1 PDF download