- Loyal
- 51206
51206 Bearing | Loyal
| 51206 interchange NTN 51206 | |
| 51206 cross reference NTN 51206 | |
| 51206 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 51206 |
| D | 52 mm |
| d | 30 mm |
| T | 16 mm |
| d1 | 52 mm |
| D1 | 32 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore 2 | 1.26 Inch | 32 Millimeter |
| Weight | 0,139 Kg |
| Bore 1 | 1.181 Inch | 30 Millimeter |
| UNSPSC | 31171552 |
| Banded | No |
| r min. | 0,6 mm |
| Height | 0.63 Inch | 16 Millimeter |
| da min. | 43 mm |
| ra max. | 0,6 mm |
| Da max. | 39 mm |
| series: | 512 |
| Category | Thrust Ball Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 30x52x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Weight / LBS | 0.30644 |
| maximum rpm: | 4900 rpm |
| Product Group | B00308 |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| bore diameter: | 30 mm |
| overall width: | 16 mm |
| Keyword String | Ball Thrust |
| cage material: | Resin |
| fillet radius: | 0.6 mm |
| Bearing number | 51206 |
| Other Features | Single Row | With Flat Seat |
| Thrust Bearing | Yes |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Outside Diameter | 2.047 Inch | 52 Millimeter |
| Long Description | 30MM Bore 1; 32MM Bore 2; 52MM Outside Diameter; 16MM Height; Ball Bearing; Single Direction; Not Banded; Steel Cage; ABEC 1 | ISO P0 Precision |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| precision rating: | ISO Class 0 |
| Weight / Kilogram | 0.129 |
| Manufacturer Name | NTN |
| outside diameter: | 52 mm |
| bearing material: | High Carbon Chrome Steel |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| thrust bearing type: | Single-Direction |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| separable or banded: | Separable |
| static load capacity: | 58000 N |
| Component Description | Roller Assembly Plus Raceways |
| dynamic load capacity: | 29300 N |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.08 |
| Manufacturer Item Number | 51206 |
| outside diameter design: | Straight |
| (Grease) Lubrication Speed | 3 400 r/min |
| Single or Double Direction | Single Direction |
| manufacturer product page: | Click here |
| operating temperature range: | -40 to 120 ºC |
| Basic static load rating (C0) | 58 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 29,3 kN |
| Overall Height with Aligning Washer | 0 Inch | 0 Millimeter |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



51206 PDF download