- Loyal
- 51206
51206 Bearing | Loyal
| 51206 interchange NACHI 51206 | |
| 51206 cross reference NACHI 51206 | |
| 51206 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 51206 |
| D | 52 mm |
| d | 30 mm |
| T | 16 mm |
| d1 | 52 mm |
| D1 | 32 mm |
| r min. | 0.6 mm |
| Weight | 0.150 Kg |
| Size (mm) | 30x52x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | 51206 |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 29,3 kN |
| Basic static load rating (C0) | 58 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



51206 PDF download