- Loyal
- 51206
51206 Bearing | Loyal
| 51206 interchange FBJ 51206 | |
| 51206 cross reference FBJ 51206 | |
| 51206 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 51206 |
| D | 52 mm |
| d | 30 mm |
| T | 16 mm |
| d1 | 32 mm |
| D1 | 52 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,13 Kg |
| Size (mm) | 30x52x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | 51206 |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3600 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 25,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 47,5 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



51206 PDF download