- Loyal
- 51206
51206 Bearing | Loyal
| 51206 interchange FAG 51206 | |
| 51206 cross reference FAG 51206 | |
| 51206 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 51206 |
| m | 0,136 kg / Weight |
| A | 0,014 / Factor min. load |
| d | 30 mm |
| D | 52 mm |
| T | 16 mm |
| Size (mm) | 30x52x16 |
| Width (mm) | 16 |
| d1 | 52 mm |
| nG | 7300 1/min / Limiting speed |
| D1 | 32 mm |
| Ca | 25000 N / Dynamic load rating (axial) |
| C0a | 46500 N / Static load rating (axial) |
| Bearing number | 51206 |
| Cua | 2040 N / Fatigue limit load, axial |
| rmin | 0,6 mm |
| ra max | 0,6 mm |
| da min | 43 mm |
| Da max | 39 mm |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



51206 PDF download