- Loyal
- BCE1312
BCE1312 Bearing | Loyal
| BCE1312 interchange INA BCE1312 | |
| BCE1312 cross reference INA BCE1312 | |
| BCE1312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BCE1312 |
| D | 26,988 mm |
| C | 19,05 mm |
| m | 24 g / Weight |
| Category | Bearings |
| Size (mm) | 20.638x26.988x19.05 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 19,05 |
| Product Group | B04144 |
| nG | 13600 1/min / Limiting speed |
| Cr | 15900 N / Dynamic load rating (radial) |
| Fw | 20,638 mm |
| C0r | 23700 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | BCE1312 |
| Manufacturer Name | SCHAEFFLER GROUP |
| Weight / Kilogram | 0.032 |
| Bore Diameter (mm) | 20,638 |
| Outer Diameter (mm) | 26,988 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



BCE1312 PDF download