- Loyal
- BAM 98
BAM 98 Bearing | Loyal
| BAM 98 interchange IKO BAM 98 | |
| BAM 98 cross reference IKO BAM 98 | |
| BAM 98 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 98 |
| D | 19,05 mm |
| C | 12,7 mm |
| Fw | 14,288 mm |
| C2 | 1,3 mm |
| Weight | 0,0089 Kg |
| Size (mm) | 14.288x19.05x12.7 |
| Width (mm) | 12,7 |
| Bearing number | BAM 98 |
| Bore Diameter (mm) | 14,288 |
| Outer Diameter (mm) | 19,05 |
| Basic dynamic load rating (C) | 5,22 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6,74 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



BAM 98 PDF download