- Loyal
- BAM 97
BAM 97 Bearing | Loyal
| BAM 97 interchange IKO BAM 97 | |
| BAM 97 cross reference IKO BAM 97 | |
| BAM 97 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 97 |
| D | 19,05 mm |
| C | 11,13 mm |
| Fw | 14,288 mm |
| C2 | 1,3 mm |
| Weight | 0,0078 Kg |
| Size (mm) | 14.288x19.05x11.13 |
| Width (mm) | 11,13 |
| Bearing number | BAM 97 |
| Bore Diameter (mm) | 14,288 |
| Outer Diameter (mm) | 19,05 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,86 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6,14 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



BAM 97 PDF download