- Loyal
- BAM 96
BAM 96 Bearing | Loyal
| BAM 96 interchange IKO BAM 96 | |
| BAM 96 cross reference IKO BAM 96 | |
| BAM 96 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 96 |
| D | 19,05 mm |
| C | 9,52 mm |
| Fw | 14,288 mm |
| C2 | 1,3 mm |
| Weight | 0,0068 Kg |
| Size (mm) | 14.288x19.05x9.52 |
| Width (mm) | 9,52 |
| Bearing number | BAM 96 |
| Bore Diameter (mm) | 14,288 |
| Outer Diameter (mm) | 19,05 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,85 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4,56 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



BAM 96 PDF download