- Loyal
- BAM 95
BAM 95 Bearing | Loyal
| BAM 95 interchange IKO BAM 95 | |
| BAM 95 cross reference IKO BAM 95 | |
| BAM 95 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 95 |
| D | 19,05 mm |
| C | 7,92 mm |
| Fw | 14,288 mm |
| C2 | 1,3 mm |
| Weight | 0,0058 Kg |
| Size (mm) | 14.288x19.05x7.92 |
| Width (mm) | 7,92 |
| Bearing number | BAM 95 |
| Bore Diameter (mm) | 14,288 |
| Outer Diameter (mm) | 19,05 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,76 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2,97 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



BAM 95 PDF download