- Loyal
- 0-10
0-10 Bearing | Loyal
| 0-10 interchange FBJ 0-10 | |
| 0-10 cross reference FBJ 0-10 | |
| 0-10 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 0-10 |
| D | 53,181 mm |
| d | 31.75 mm |
| T | 18,256 mm |
| d1 | 32,147 mm |
| D1 | 52,388 mm |
| r min. | 1,6 mm |
| Weight | 0,164 Kg |
| Size (mm) | 31.75x53.181x18.256 |
| Width (mm) | 18,256 |
| Bearing number | 0-10 |
| Bore Diameter (mm) | 31.75 |
| Outer Diameter (mm) | 53,181 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 27,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 54,5 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



0-10 PDF download