- Loyal
- 3312A
3312A Bearing | Loyal
| 3312A interchange SKF 3312A | |
| 3312A cross reference SKF 3312A | |
| 3312A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 3312A |
| D | 130 mm |
| d | 60 mm |
| B | 54 mm |
| C | 54 mm |
| a | 78 mm |
| d1 | 74,3 mm |
| D1 | 118 mm |
| Weight | 2,8 Kg |
| r1 min. | 2,1 mm |
| Da max. | 118 mm |
| ra max. | 2 mm |
| r2 min. | 2,1 mm |
| da min. | 72 mm |
| Size (mm) | 60x130x54 |
| Width (mm) | 54 |
| Bearing number | 3312A |
| Reference speed | 5000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Fatigue load limit (Pu) | 4,05 |
| Basic dynamic load rating (C) | 127 kN |
| Basic static load rating (C0) | 95 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



3312A PDF download