- Loyal
- 3312A
3312A Bearing | Loyal
| 3312A interchange SNR 3312A | |
| 3312A cross reference SNR 3312A | |
| 3312A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 3312A |
| D | 130,000 mm |
| d | 60,000 mm |
| B | 54,000 mm |
| C | 54,000 mm |
| a | 67.3 mm |
| f0 | 13.7 |
| d1 | 81.3 mm |
| D1 | 108.7 mm |
| Mass | 3.24 kg |
| Nlim | 5,000 rpm |
| Nref | 4,700 rpm |
| Da max | 119 mm |
| da min | 71 mm |
| ra max | 2 mm |
| rs min | 2.1 mm |
| Size (mm) | 60x130x54 |
| Width (mm) | 54,000 |
| Bearing number | 3312A |
| Dynamic load, C | 121 kN |
| Static load, C0 | 97.9 kN |
| Precision class | P0 |
| Contact angle α | 25 ° |
| Bore Diameter (mm) | 60,000 |
| Outer Diameter (mm) | 130,000 |
| Radial clearance class | CN |
| Fatigue limit load, Cu | 6.1 kN |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Min operating temperature, Tmin | -20 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.39 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 3.15 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 4.85 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 4.08 Hz |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



3312A PDF download