- Loyal
- 3312-DA
3312-DA Bearing | Loyal
| 3312-DA interchange FAG 3312-DA | |
| 3312-DA cross reference FAG 3312-DA | |
| 3312-DA Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 3312-DA |
| D | 130 mm |
| d | 60 mm |
| B | 54 mm |
| a | 122 mm |
| m | 3,39 kg / Weight |
| α | 45 ° / Angle |
| Size (mm) | 60x130x54 |
| Width (mm) | 54 |
| d1 | 101,7 mm |
| nB | 4950 1/min / Reference speed |
| nG | 5500 1/min / Limiting speed |
| D1 | 115,8 mm |
| Cr | 121000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 118000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 3312-DA |
| Cur | 6500 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 2,1 mm |
| ra max | 2,1 mm |
| da min | 72 mm |
| Da max | 118 mm |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



3312-DA PDF download