- Loyal
- 3312-B-TVH
3312-B-TVH Bearing | Loyal
| 3312-B-TVH interchange FAG 3312-B-TVH | |
| 3312-B-TVH cross reference FAG 3312-B-TVH | |
| 3312-B-TVH Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 3312-B-TVH |
| m | 2,92 kg / Weight |
| d | 60 mm |
| D | 130 mm |
| B | 54 mm |
| a | 67 mm |
| Size (mm) | 60x130x54 |
| Width (mm) | 54 |
| nB | 5100 1/min / Reference speed |
| nG | 5300 1/min / Limiting speed |
| D1 | 108,7 mm |
| d1 | 81,6 mm |
| Cr | 122000 N / Dynamic load rating (radial) |
| Bearing number | 3312-B-TVH |
| C0r | 98000 N / Static load rating (radial) |
| Cur | 5200 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 2,1 mm |
| ra max | 2,1 mm |
| da min | 72 mm |
| Da max | 118 mm |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



3312-B-TVH PDF download