- Loyal
- 3312-B-2RSR-TVH
3312-B-2RSR-TVH Bearing | Loyal
| 3312-B-2RSR-TVH interchange FAG 3312-B-2RSR-TVH | |
| 3312-B-2RSR-TVH cross reference FAG 3312-B-2RSR-TVH | |
| 3312-B-2RSR-TVH Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 3312-B-2RSR-TVH |
| m | 2,92 kg / Weight |
| d | 60 mm |
| D | 130 mm |
| B | 54 mm |
| a | 67 mm |
| Size (mm) | 60x130x54 |
| Width (mm) | 54 |
| nB | 1/min / Reference speed |
| nG | 3000 1/min / Limiting speed |
| D2 | 112,1 mm |
| d1 | 81,3 mm |
| Cr | 122000 N / Dynamic load rating (radial) |
| Bearing number | 3312-B-2RSR-TVH |
| C0r | 98000 N / Static load rating (radial) |
| Cur | 6000 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 2,1 mm |
| ra max | 2,1 mm |
| da min | 72 mm |
| Da max | 118 mm |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



3312-B-2RSR-TVH PDF download