- Loyal
- 3312
3312 Bearing | Loyal
| 3312 interchange KOYO 3312 | |
| 3312 cross reference KOYO 3312 | |
| 3312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 3312 |
| D | 130 mm |
| d | 60 mm |
| B | 54 mm |
| C | 54 mm |
| a | 87.4 mm |
| Cr | 156 |
| Cu | 6.85 |
| C0r | 132 |
| r(min) | 2.1 |
| Weight | 3.24 Kg |
| r min. | 2.1 mm |
| da min. | 72 mm |
| ra max. | 2 mm |
| da(max) | - |
| da(min) | 72 |
| Da(max) | 118 |
| ra(max) | 2 |
| Da max. | 118 mm |
| Oil lub. | 4200 |
| Size (mm) | 60x130x54 |
| Width (mm) | 54 |
| Grease lub. | 3100 |
| Bearing No. | 3312 |
| Bearing number | 3312 |
| (Refer.)Mass(kg) | 3.24 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3100 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 132 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 125 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



3312 PDF download