- Loyal
- BAM 88
BAM 88 Bearing | Loyal
| BAM 88 interchange IKO BAM 88 | |
| BAM 88 cross reference IKO BAM 88 | |
| BAM 88 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 88 |
| D | 17,462 mm |
| C | 12,7 mm |
| Fw | 12,7 mm |
| C2 | 1 mm |
| Weight | 0,0079 Kg |
| Size (mm) | 12.7x17.462x12.7 |
| Width (mm) | 12,7 |
| Bearing number | BAM 88 |
| Bore Diameter (mm) | 12,7 |
| Outer Diameter (mm) | 17,462 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,71 kN |
| Basic static load rating (C0) | 5,7 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



BAM 88 PDF download