- Loyal
- BAM 78
BAM 78 Bearing | Loyal
| BAM 78 interchange IKO BAM 78 | |
| BAM 78 cross reference IKO BAM 78 | |
| BAM 78 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 78 |
| D | 15,875 mm |
| C | 12,7 mm |
| Fw | 11,112 mm |
| C2 | 1 mm |
| Weight | 0,007 Kg |
| Size (mm) | 11.112x15.875x12.7 |
| Width (mm) | 12,7 |
| Bearing number | BAM 78 |
| Bore Diameter (mm) | 11,112 |
| Outer Diameter (mm) | 15,875 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,46 kN |
| Basic static load rating (C0) | 5,13 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



BAM 78 PDF download