- Loyal
- BAM 76
BAM 76 Bearing | Loyal
| BAM 76 interchange IKO BAM 76 | |
| BAM 76 cross reference IKO BAM 76 | |
| BAM 76 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 76 |
| D | 15,875 mm |
| C | 9,52 mm |
| Fw | 11,112 mm |
| C2 | 1 mm |
| Weight | 0,0053 Kg |
| Size (mm) | 11.112x15.875x9.52 |
| Width (mm) | 9,52 |
| Bearing number | BAM 76 |
| Bore Diameter (mm) | 11,112 |
| Outer Diameter (mm) | 15,875 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,29 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,47 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



BAM 76 PDF download