- Loyal
- BAM 69
BAM 69 Bearing | Loyal
| BAM 69 interchange IKO BAM 69 | |
| BAM 69 cross reference IKO BAM 69 | |
| BAM 69 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 69 |
| D | 14,288 mm |
| C | 14,27 mm |
| Fw | 9,525 mm |
| C2 | 1 mm |
| Weight | 0,0067 Kg |
| Size (mm) | 9.525x14.288x14.27 |
| Width (mm) | 14,27 |
| Bearing number | BAM 69 |
| Bore Diameter (mm) | 9,525 |
| Outer Diameter (mm) | 14,288 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,94 kN |
| Basic static load rating (C0) | 5,63 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



BAM 69 PDF download