- Loyal
- BAM 59
BAM 59 Bearing | Loyal
| BAM 59 interchange IKO BAM 59 | |
| BAM 59 cross reference IKO BAM 59 | |
| BAM 59 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 59 |
| D | 12,7 mm |
| C | 14,27 mm |
| Fw | 7,938 mm |
| C2 | 1 mm |
| Weight | 0,0057 Kg |
| Size (mm) | 7.938x12.7x14.27 |
| Width (mm) | 14,27 |
| Bearing number | BAM 59 |
| Bore Diameter (mm) | 7,938 |
| Outer Diameter (mm) | 12,7 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,19 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4,36 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



BAM 59 PDF download