- Loyal
- BAM 55
BAM 55 Bearing | Loyal
| BAM 55 interchange IKO BAM 55 | |
| BAM 55 cross reference IKO BAM 55 | |
| BAM 55 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 55 |
| D | 12,7 mm |
| C | 7,92 mm |
| Fw | 7,938 mm |
| C2 | 1 mm |
| Weight | 0,0033 Kg |
| Size (mm) | 7.938x12.7x7.92 |
| Width (mm) | 7,92 |
| Bearing number | BAM 55 |
| Bore Diameter (mm) | 7,938 |
| Outer Diameter (mm) | 12,7 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,88 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,56 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



BAM 55 PDF download