- Loyal
- BAM 47
BAM 47 Bearing | Loyal
| BAM 47 interchange IKO BAM 47 | |
| BAM 47 cross reference IKO BAM 47 | |
| BAM 47 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 47 |
| D | 11,112 mm |
| C | 11,13 mm |
| Fw | 6,35 mm |
| C2 | 1 mm |
| Weight | 0,0037 Kg |
| Size (mm) | 6.35x11.112x11.13 |
| Width (mm) | 11,13 |
| Bearing number | BAM 47 |
| Bore Diameter (mm) | 6,35 |
| Outer Diameter (mm) | 11,112 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,65 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2,31 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



BAM 47 PDF download