- Loyal
- BAM 4420
BAM 4420 Bearing | Loyal
| BAM 4420 interchange IKO BAM 4420 | |
| BAM 4420 cross reference IKO BAM 4420 | |
| BAM 4420 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 4420 |
| D | 79,375 mm |
| C | 31,75 mm |
| Fw | 69,85 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,205 Kg |
| Size (mm) | 69.85x79.375x31.75 |
| Width (mm) | 31,75 |
| Bearing number | BAM 4420 |
| Bore Diameter (mm) | 69,85 |
| Outer Diameter (mm) | 79,375 |
| Basic dynamic load rating (C) | 54,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 139 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



BAM 4420 PDF download