- Loyal
- BAM 4216
BAM 4216 Bearing | Loyal
| BAM 4216 interchange IKO BAM 4216 | |
| BAM 4216 cross reference IKO BAM 4216 | |
| BAM 4216 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 4216 |
| D | 76,2 mm |
| C | 25,4 mm |
| Fw | 66,675 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,161 Kg |
| Size (mm) | 66.675x76.2x25.4 |
| Width (mm) | 25,4 |
| Bearing number | BAM 4216 |
| Bore Diameter (mm) | 66,675 |
| Outer Diameter (mm) | 76,2 |
| Basic dynamic load rating (C) | 42 kN |
| Basic static load rating (C0) | 97,9 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



BAM 4216 PDF download