- Loyal
- BAM 3424
BAM 3424 Bearing | Loyal
| BAM 3424 interchange IKO BAM 3424 | |
| BAM 3424 cross reference IKO BAM 3424 | |
| BAM 3424 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 3424 |
| D | 63,5 mm |
| C | 38,1 mm |
| Fw | 53,975 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,18 Kg |
| Size (mm) | 53.975x63.5x38.1 |
| Width (mm) | 38,1 |
| Bearing number | BAM 3424 |
| Bore Diameter (mm) | 53,975 |
| Outer Diameter (mm) | 63,5 |
| Basic dynamic load rating (C) | 57,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 138 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



BAM 3424 PDF download