- Loyal
- BAM 328
BAM 328 Bearing | Loyal
| BAM 328 interchange IKO BAM 328 | |
| BAM 328 cross reference IKO BAM 328 | |
| BAM 328 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 328 |
| D | 60,325 mm |
| C | 12,7 mm |
| Fw | 50,8 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,066 Kg |
| Size (mm) | 50.8x60.325x12.7 |
| Width (mm) | 12,7 |
| Bearing number | BAM 328 |
| Bore Diameter (mm) | 50,8 |
| Outer Diameter (mm) | 60,325 |
| Basic dynamic load rating (C) | 15,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 24,7 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



BAM 328 PDF download